✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

3-Light Brass Ribbed Glass Globe Vanity Wall Sconce
Three Lights • Clear Ribbed Glass • Glass Globe Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Mid-Century Vanity Wall Light
- Contemporary Glass Bathroom Wall Sconce
- Transparent Ribbed Glass Globe Shades
- Brushed Brass Finish
- E12-Base B Type Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.9 in (55.5 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Shade |
6.3 in (16 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 B Type |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$129.89
3-Light Brass Ribbed Glass Globe Vanity Wall Sconce—
$129.89
More Images















3-Light Brass Ribbed Glass Globe Vanity Wall Sconce
Three Lights • Clear Ribbed Glass • Glass Globe Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Mid-Century Vanity Wall Light
- Contemporary Glass Bathroom Wall Sconce
- Transparent Ribbed Glass Globe Shades
- Brushed Brass Finish
- E12-Base B Type Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.9 in (55.5 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Shade |
6.3 in (16 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 B Type |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Clear Ribbed Glass • Glass Globe Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Mid-Century Vanity Wall Light
- Contemporary Glass Bathroom Wall Sconce
- Transparent Ribbed Glass Globe Shades
- Brushed Brass Finish
- E12-Base B Type Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.9 in (55.5 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Shade |
6.3 in (16 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 B Type |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























