✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

3-Light White Fabric Candle Style Round Drum Cage Pendant
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Black Rim Highlight • Candle Style • Brushed Brass Finish • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Lantern Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Black Edge Highlights
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Warm Brass Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Height-Adjustable and Removable Hanging Cables
- Versatile Dual-Mount Design
- Suitable for Both Semi-Flush Mount and Pendant Installation
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 13.0 in (33 cm) |
| Maximum Overall Height | 95.7 in (243 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.9 in (43 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes - Removable |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$47.56
Original: $135.89
-65%3-Light White Fabric Candle Style Round Drum Cage Pendant—
$135.89
$47.56More Images















3-Light White Fabric Candle Style Round Drum Cage Pendant
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Black Rim Highlight • Candle Style • Brushed Brass Finish • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Lantern Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Black Edge Highlights
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Warm Brass Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Height-Adjustable and Removable Hanging Cables
- Versatile Dual-Mount Design
- Suitable for Both Semi-Flush Mount and Pendant Installation
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 13.0 in (33 cm) |
| Maximum Overall Height | 95.7 in (243 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.9 in (43 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes - Removable |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Wide Drum Shape • White Fabric • Black Rim Highlight • Candle Style • Brushed Brass Finish • Boho Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Pendant Light
- Modern Mid-Century Fabric Cage Chandelier
- French Country Candle Style Lantern Light Fixture
- Natural White Fabric Shade
- Black Edge Highlights
- Open Large Drum Shape
- Candle Style Light Holders
- Warm Brass Finish
- E12 Candelabra bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Height-Adjustable and Removable Hanging Cables
- Versatile Dual-Mount Design
- Suitable for Both Semi-Flush Mount and Pendant Installation
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 13.0 in (33 cm) |
| Maximum Overall Height | 95.7 in (243 cm) |
| Minimum Overall Height | 16.9 in (43 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes - Removable |
Specifications
| Primary Material | Metal, Fabric |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























