✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

9-Light Tiered Sputnik Glass Globe Bubble Chandelier
Nine Lights • Tiered Sputnik Design • Clear Ribbed Glass + Frosted White Glass • Bubble Style • Brushed Brass/Matte Black • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- Contemporary 9-Light White Glass Bubble Chandelier
- Glam Linear Tiered Sputnik Light Fixture
- Milky White Glass Sphere Shades
- Clear Ribbed Glass Globe Enhancements
- Finish Options: Matte Black and Brushed Brass
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 30.3 in (77 cm) |
| Fixture Height | 16.5 in (42 cm) |
| Maximum Overall Height | 82.7 in (210 cm) |
| Minimum Overall Height | 27.6 in (70 cm) - included one 6 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 6.0 in (15.2 cm) * 9 + 3.1 in (8 cm) * 9 |
| Light Arm Length | 4.7 in (12 cm) * 6 + 1.6 in (4cm) |
| Pole Length | 6.0 in + 7.9 in + 12.0 in * 4 (15.2 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Select Color
From $349.99
9-Light Tiered Sputnik Glass Globe Bubble Chandelier—
$349.99
More Images



























9-Light Tiered Sputnik Glass Globe Bubble Chandelier
Nine Lights • Tiered Sputnik Design • Clear Ribbed Glass + Frosted White Glass • Bubble Style • Brushed Brass/Matte Black • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- Contemporary 9-Light White Glass Bubble Chandelier
- Glam Linear Tiered Sputnik Light Fixture
- Milky White Glass Sphere Shades
- Clear Ribbed Glass Globe Enhancements
- Finish Options: Matte Black and Brushed Brass
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 30.3 in (77 cm) |
| Fixture Height | 16.5 in (42 cm) |
| Maximum Overall Height | 82.7 in (210 cm) |
| Minimum Overall Height | 27.6 in (70 cm) - included one 6 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 6.0 in (15.2 cm) * 9 + 3.1 in (8 cm) * 9 |
| Light Arm Length | 4.7 in (12 cm) * 6 + 1.6 in (4cm) |
| Pole Length | 6.0 in + 7.9 in + 12.0 in * 4 (15.2 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nine Lights • Tiered Sputnik Design • Clear Ribbed Glass + Frosted White Glass • Bubble Style • Brushed Brass/Matte Black • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- Contemporary 9-Light White Glass Bubble Chandelier
- Glam Linear Tiered Sputnik Light Fixture
- Milky White Glass Sphere Shades
- Clear Ribbed Glass Globe Enhancements
- Finish Options: Matte Black and Brushed Brass
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 30.3 in (77 cm) |
| Fixture Height | 16.5 in (42 cm) |
| Maximum Overall Height | 82.7 in (210 cm) |
| Minimum Overall Height | 27.6 in (70 cm) - included one 6 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 6.0 in (15.2 cm) * 9 + 3.1 in (8 cm) * 9 |
| Light Arm Length | 4.7 in (12 cm) * 6 + 1.6 in (4cm) |
| Pole Length | 6.0 in + 7.9 in + 12.0 in * 4 (15.2 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























