✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Bloom 8-Light Rippled Glass Globe Bubble Round Semi Flush
Eight Lights • Bubble Style • Curved Light Arms • Clear Rippled Glass • Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 8-Light Round Sputnik Semi Flush Mount
- Mid-Century Modern Glass Bubble Ceiling Light
- Stylish Clear Rippled Glass Spheres
- Graceful Curved Light Arms
- Bloom-Inspired Structure
- Brushed Brass Finish
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 32.3 in (82 cm) |
| Fixture Height | 14.4 in (36.5 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$189.69
Bloom 8-Light Rippled Glass Globe Bubble Round Semi Flush—
$189.69
More Images













Bloom 8-Light Rippled Glass Globe Bubble Round Semi Flush
Eight Lights • Bubble Style • Curved Light Arms • Clear Rippled Glass • Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 8-Light Round Sputnik Semi Flush Mount
- Mid-Century Modern Glass Bubble Ceiling Light
- Stylish Clear Rippled Glass Spheres
- Graceful Curved Light Arms
- Bloom-Inspired Structure
- Brushed Brass Finish
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 32.3 in (82 cm) |
| Fixture Height | 14.4 in (36.5 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Bubble Style • Curved Light Arms • Clear Rippled Glass • Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- 8-Light Round Sputnik Semi Flush Mount
- Mid-Century Modern Glass Bubble Ceiling Light
- Stylish Clear Rippled Glass Spheres
- Graceful Curved Light Arms
- Bloom-Inspired Structure
- Brushed Brass Finish
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 32.3 in (82 cm) |
| Fixture Height | 14.4 in (36.5 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























