
Brass 3-Light Frosted Glass Cylindrical Shade Vanity Wall Sconce
Three Lights • Opal Glass • Cylindrical Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass/Matte Black • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Chic and elegant, this bathroom wall light captures the essence of modern mid-century style with a warm, inviting glow. Crafted of milky white glass, three cylindrical shades evenly perch on a horizontal frame, creating a refined visual balance. Ideal for illuminating mirrors, vanities, bathrooms, bedrooms, or dressing areas, this sophisticated 3-light vanity sconce is designed to make a statement. The rich brushed brass finish lends a timeless touch of mid-century luxury, while the frosted glass add an upscale appeal and soften lighting for cozy ambiance when lit.
Details
- Mid-century Modern Vanity Wall Sconce
- 3-Light Glass Bathroom Wall Lamp
- Cylinder Design Shades
- Frosted White Glass
- Finish Options: Brushed Brass or Matte Black
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Fixture Depth | 7.7 in (19.5 cm) |
| Glass Shade | 3.9 in (10 cm) * 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass / Matte Black |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $92.89
-65%$92.89
$32.51More Images




















Brass 3-Light Frosted Glass Cylindrical Shade Vanity Wall Sconce
Three Lights • Opal Glass • Cylindrical Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass/Matte Black • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Chic and elegant, this bathroom wall light captures the essence of modern mid-century style with a warm, inviting glow. Crafted of milky white glass, three cylindrical shades evenly perch on a horizontal frame, creating a refined visual balance. Ideal for illuminating mirrors, vanities, bathrooms, bedrooms, or dressing areas, this sophisticated 3-light vanity sconce is designed to make a statement. The rich brushed brass finish lends a timeless touch of mid-century luxury, while the frosted glass add an upscale appeal and soften lighting for cozy ambiance when lit.
Details
- Mid-century Modern Vanity Wall Sconce
- 3-Light Glass Bathroom Wall Lamp
- Cylinder Design Shades
- Frosted White Glass
- Finish Options: Brushed Brass or Matte Black
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Fixture Depth | 7.7 in (19.5 cm) |
| Glass Shade | 3.9 in (10 cm) * 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass / Matte Black |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Opal Glass • Cylindrical Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass/Matte Black • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Chic and elegant, this bathroom wall light captures the essence of modern mid-century style with a warm, inviting glow. Crafted of milky white glass, three cylindrical shades evenly perch on a horizontal frame, creating a refined visual balance. Ideal for illuminating mirrors, vanities, bathrooms, bedrooms, or dressing areas, this sophisticated 3-light vanity sconce is designed to make a statement. The rich brushed brass finish lends a timeless touch of mid-century luxury, while the frosted glass add an upscale appeal and soften lighting for cozy ambiance when lit.
Details
- Mid-century Modern Vanity Wall Sconce
- 3-Light Glass Bathroom Wall Lamp
- Cylinder Design Shades
- Frosted White Glass
- Finish Options: Brushed Brass or Matte Black
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Fixture Depth | 7.7 in (19.5 cm) |
| Glass Shade | 3.9 in (10 cm) * 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass / Matte Black |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























