
Mid-Century 1-Light Clear Glass Globe Vanity Wall Sconce
One Light • Clear Glass Globe • Brushed Brass + Matte Black • E12-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Knock the door to enter the minimalist aesthetics world with this 1-light glass globe wall light. Featuring a timeless combination of brushed brass and matte black finishes, this versatile vanity light complements a wide range of interiors—from mid-century modern and contemporary to transitional and vintage styles. The clear glass globe adds a light, airy touch while delivering bright, even illumination. Perfect for enhancing vanity areas, kitchen sinks, entryways, hallways, breakfast nooks, bedside spaces, or bathrooms.
Details
- Modern Mid-Century Single Vanity Light
- 1-Light Glass Globe Bathroom Wall Lamp
- Clear Glass Globe Shade
- Brushed Brass + Matte Black Finish
- Candle Style Light Holder
- E12 Candelabra Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (28 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass + Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $75.89
-65%$75.89
$26.56More Images












Mid-Century 1-Light Clear Glass Globe Vanity Wall Sconce
One Light • Clear Glass Globe • Brushed Brass + Matte Black • E12-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Knock the door to enter the minimalist aesthetics world with this 1-light glass globe wall light. Featuring a timeless combination of brushed brass and matte black finishes, this versatile vanity light complements a wide range of interiors—from mid-century modern and contemporary to transitional and vintage styles. The clear glass globe adds a light, airy touch while delivering bright, even illumination. Perfect for enhancing vanity areas, kitchen sinks, entryways, hallways, breakfast nooks, bedside spaces, or bathrooms.
Details
- Modern Mid-Century Single Vanity Light
- 1-Light Glass Globe Bathroom Wall Lamp
- Clear Glass Globe Shade
- Brushed Brass + Matte Black Finish
- Candle Style Light Holder
- E12 Candelabra Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (28 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass + Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Clear Glass Globe • Brushed Brass + Matte Black • E12-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Knock the door to enter the minimalist aesthetics world with this 1-light glass globe wall light. Featuring a timeless combination of brushed brass and matte black finishes, this versatile vanity light complements a wide range of interiors—from mid-century modern and contemporary to transitional and vintage styles. The clear glass globe adds a light, airy touch while delivering bright, even illumination. Perfect for enhancing vanity areas, kitchen sinks, entryways, hallways, breakfast nooks, bedside spaces, or bathrooms.
Details
- Modern Mid-Century Single Vanity Light
- 1-Light Glass Globe Bathroom Wall Lamp
- Clear Glass Globe Shade
- Brushed Brass + Matte Black Finish
- Candle Style Light Holder
- E12 Candelabra Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 7.1 in (18 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (28 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass + Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























