✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Mid-Century Flush Mount Sputnik Ceiling Light
One + Ten Lights • Sputnik Design • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) + Included LED • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Details
- Modern mid-century sputnik ceiling light
- Linear Flush mount sputnik light
- Available in white, black, and gold colors
- Accommodating E26/E27-base bulbs (not included)
- Not compatible a dimmable kit (not included)
- Semi flush chandelier compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 39.37 in(100 cm) |
| Fixture Height | 9.06 in (23 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Gold/White/Black |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) + Included LED |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 10+1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Select Color
From $132.88
Mid-Century Flush Mount Sputnik Ceiling Light—
$132.88
More Images













Mid-Century Flush Mount Sputnik Ceiling Light
One + Ten Lights • Sputnik Design • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) + Included LED • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Details
- Modern mid-century sputnik ceiling light
- Linear Flush mount sputnik light
- Available in white, black, and gold colors
- Accommodating E26/E27-base bulbs (not included)
- Not compatible a dimmable kit (not included)
- Semi flush chandelier compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 39.37 in(100 cm) |
| Fixture Height | 9.06 in (23 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Gold/White/Black |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) + Included LED |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 10+1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One + Ten Lights • Sputnik Design • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) + Included LED • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Details
- Modern mid-century sputnik ceiling light
- Linear Flush mount sputnik light
- Available in white, black, and gold colors
- Accommodating E26/E27-base bulbs (not included)
- Not compatible a dimmable kit (not included)
- Semi flush chandelier compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 39.37 in(100 cm) |
| Fixture Height | 9.06 in (23 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Gold/White/Black |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) + Included LED |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 10+1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |





















