✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Minimalist 6-Light Metal Round Sputnik Swoop Chandelier
Six Lights • Mid-Century Modern • Swoop Inspiration • Arched Arms • Sputnik Light Fixture • Brass Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Detail
- Mid-Century Modern Round Sputnik Light Fixture
- Contemporary 6-Light Metal Swoop Chandelier
- Minimalist Arched Structure
- Slender Downward Curved Light Arms
- Exposed Bulb Design
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 28.0 in (71 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
| Maximum Overall Height | 77.8 in (197.5 cm) |
| Minimum Overall Height | 14.2 in (36 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in + 11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$105.89
Minimalist 6-Light Metal Round Sputnik Swoop Chandelier—
$105.89
More Images















Minimalist 6-Light Metal Round Sputnik Swoop Chandelier
Six Lights • Mid-Century Modern • Swoop Inspiration • Arched Arms • Sputnik Light Fixture • Brass Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Detail
- Mid-Century Modern Round Sputnik Light Fixture
- Contemporary 6-Light Metal Swoop Chandelier
- Minimalist Arched Structure
- Slender Downward Curved Light Arms
- Exposed Bulb Design
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 28.0 in (71 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
| Maximum Overall Height | 77.8 in (197.5 cm) |
| Minimum Overall Height | 14.2 in (36 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in + 11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Mid-Century Modern • Swoop Inspiration • Arched Arms • Sputnik Light Fixture • Brass Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Detail
- Mid-Century Modern Round Sputnik Light Fixture
- Contemporary 6-Light Metal Swoop Chandelier
- Minimalist Arched Structure
- Slender Downward Curved Light Arms
- Exposed Bulb Design
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 28.0 in (71 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
| Maximum Overall Height | 77.8 in (197.5 cm) |
| Minimum Overall Height | 14.2 in (36 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in + 11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























