✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Simple 4-light Clear Glass Globe Round Sputnik Chandelier
Four Lights • Bubble Style • Clear Glass Balls • Black Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Adjustable Pole • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Modern Mid-Century Round Bubble Chandelier
- 4-Light Design Glass Sputnik Light Fixture
- Transparent Glass Spheres for Airy Elegance
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Maximum Overall Height | 72.8 in (183 cm) |
| Minimum Overall Height | 17.7 in (45 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in +11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$168.69
Simple 4-light Clear Glass Globe Round Sputnik Chandelier—
$168.69
More Images















Simple 4-light Clear Glass Globe Round Sputnik Chandelier
Four Lights • Bubble Style • Clear Glass Balls • Black Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Adjustable Pole • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Modern Mid-Century Round Bubble Chandelier
- 4-Light Design Glass Sputnik Light Fixture
- Transparent Glass Spheres for Airy Elegance
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Maximum Overall Height | 72.8 in (183 cm) |
| Minimum Overall Height | 17.7 in (45 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in +11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Bubble Style • Clear Glass Balls • Black Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Adjustable Pole • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Modern Mid-Century Round Bubble Chandelier
- 4-Light Design Glass Sputnik Light Fixture
- Transparent Glass Spheres for Airy Elegance
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26-Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Maximum Overall Height | 72.8 in (183 cm) |
| Minimum Overall Height | 17.7 in (45 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in +11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























