
Simple Brass 1-Light Metal Flat Conical Kitchen Pendant
One Light • Shallowed Conical Design • Brushed Brass Exterior • White Interior • Iron Shade • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Skillfully blending Scandinavian simplicity with modern farmhouse character, this single kitchen pendant light features a shallowed conical shade crafted from durable iron and finished in brushed brass for subtle vintage luxury charm, make this round metal pendant complement a wide range of interiors—from contemporary to vintage styles. Designed to cast light downward, this 1-light metal conical pendant light works beautifully on its own or in a series along a hallway, kitchen island, or long table. It’s also ideal as a standalone fixture for a bedside, kitchen sink, small entryway, reading nook, or other compact living spaces.
Detail
- Scandinavian 1-Light Conical Kitchen Pendant
- Single Round Metal Shade Hanging Light
- Durable Iron Shade
- Shallowed Cone Design
- Brushed Brass Exterior for mid-century charm
- White Interior
- Black Height-Adjustable Hanging Cable
- E26 Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Height | 6.5 in (16.5 cm) |
| Maximum Overall Height | 86.2 in (219 cm) |
| Minimum Overall Height | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $95.89
-65%$95.89
$33.56More Images












Simple Brass 1-Light Metal Flat Conical Kitchen Pendant
One Light • Shallowed Conical Design • Brushed Brass Exterior • White Interior • Iron Shade • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Skillfully blending Scandinavian simplicity with modern farmhouse character, this single kitchen pendant light features a shallowed conical shade crafted from durable iron and finished in brushed brass for subtle vintage luxury charm, make this round metal pendant complement a wide range of interiors—from contemporary to vintage styles. Designed to cast light downward, this 1-light metal conical pendant light works beautifully on its own or in a series along a hallway, kitchen island, or long table. It’s also ideal as a standalone fixture for a bedside, kitchen sink, small entryway, reading nook, or other compact living spaces.
Detail
- Scandinavian 1-Light Conical Kitchen Pendant
- Single Round Metal Shade Hanging Light
- Durable Iron Shade
- Shallowed Cone Design
- Brushed Brass Exterior for mid-century charm
- White Interior
- Black Height-Adjustable Hanging Cable
- E26 Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Height | 6.5 in (16.5 cm) |
| Maximum Overall Height | 86.2 in (219 cm) |
| Minimum Overall Height | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Shallowed Conical Design • Brushed Brass Exterior • White Interior • Iron Shade • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Skillfully blending Scandinavian simplicity with modern farmhouse character, this single kitchen pendant light features a shallowed conical shade crafted from durable iron and finished in brushed brass for subtle vintage luxury charm, make this round metal pendant complement a wide range of interiors—from contemporary to vintage styles. Designed to cast light downward, this 1-light metal conical pendant light works beautifully on its own or in a series along a hallway, kitchen island, or long table. It’s also ideal as a standalone fixture for a bedside, kitchen sink, small entryway, reading nook, or other compact living spaces.
Detail
- Scandinavian 1-Light Conical Kitchen Pendant
- Single Round Metal Shade Hanging Light
- Durable Iron Shade
- Shallowed Cone Design
- Brushed Brass Exterior for mid-century charm
- White Interior
- Black Height-Adjustable Hanging Cable
- E26 Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Height | 6.5 in (16.5 cm) |
| Maximum Overall Height | 86.2 in (219 cm) |
| Minimum Overall Height | 7.9 in (20 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |























